Doç. Dr. Aykut Özcan

Fetal Ultrason

Fetal ultrason (sonogram) uterusta fetus görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme tekniğidir. Fetal ultrason görüntüleri, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini değerlendirmesine ve hamileliğinizi izlemesine yardımcı olur. Bazı durumlarda, olası sorunları değerlendirmek veya tanıyı doğrulamaya yardımcı olmak için fetal ultrason kullanılır.

İlk fetal ultrason genellikle gebeliği onaylamak ve ne kadar süredir hamile kaldığınızı tahmin etmek için ilk trimesterde yapılır. Hamileliğiniz komplikasyonsuz kalırsa, bir sonraki ultrason tipik olarak anatomik detayların görüldüğü durumlarda ikinci trimesterde sunulur.

 Bir sorundan şüpheleniliyorsa, takip ultrason veya MRI gibi ek görüntüleme testleri önerilebilir. İki ana fetal ultrason türü vardır:

  • Transvajinal ultrason. Bu tip fetal ultrasonda, vajinaya sopa benzeri cihaz yerleştirilerek yapılır. Transvajinal ultrasonlar erken gebelikte kullanılır ve bebeğe kesinlikle zarar vermez. Bu tip bir ultrason, eğer bir transabdominal ultrason yeterli bilgi vermediyse de yapılabilir.
  • Transabdominal ultrason. Transabdominal fetal ultrason, bir ultrason aletinin karnınızın üzerinden geçirerek yapılır.

Fetal ultrasonda çeşitli transabdominal ultrason tipleri


Uzmanlaşmış sonografik değerlendirme; Fetal bir anormallik bilindiğinde veya şüphelendiğinde belirli durumlarda bu tetkik türüne ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda, daha ayrıntılı bir değerlendirme anormallik hakkında ek bilgi sağlayabilir.

3D ultrason; Bu ultrason türü üç boyutlu verilerin iki boyutlu bir gösterimini sağlar. Bu tip ultrason bazen sağlık uzmanlarının yüzdeki anormallikleri veya nöral tüp defektlerini saptamasına yardımcı olmak için kullanılır.


Doppler Ultrason; Bir Doppler ultrasonu, kan dalgaları gibi hareketli cisimlerden sekerken ultrason dalgalarındaki hafif değişiklikleri ölçer. Bebeğin kan akışı hakkında ayrıntılı bilgi verebilir.

Fetal ekokardiyografi; Bu değerlendirme, bebeğin kalbinin ayrıntılı bir resmini sunar. Doğuştan bir kalp yetmezliğini veya anormalisini onaylamak için kullanılabilir.

Ultrason niçin gereklidir.


Gebeliğin varlığını, boyutunu ve yerini değerlendirmek, fetüs sayısını belirlemek ve ne kadar süredir hamile kaldığınızı (gebelik yaşı) tahmin etmek için ilk trimester ultrason muayenesi yapılır. Ultrason, ilk trimester genetik tarama için ve ayrıca rahim veya serviksinizin anormallikleri için tarama için de kullanılabilir.

İkinci veya üçüncü trimesterde, fetal anatomi de dahil olmak üzere gebeliğin çeşitli özelliklerini değerlendirmek için standart bir ultrason yapılır. Bu değerlendirme tipik olarak hamileliğin 18 ila 20 haftaları arasında yapılır.

 Bununla birlikte, bu ultrasonun zamanlaması, fetüsün görselleştirilmesini sınırlayabilen obezite gibi nedenlerle değiştirilebilir.kinci ve üçüncü trimesterlerde, belirli bir soru araştırılması gerektiğinde sınırlı ultrason değerlendirmesine ihtiyaç duyulabilir. Örnekler arasında fetal büyümenin değerlendirilmesi ve amniyotik sıvı hacminin tahmin edilmesi yer alır.


Fetal Ultrason zararlı mıdır?

Tanısal ultrason, hamilelik boyunca uzun yıllardır kullanılmaktadır ve genellikle uygun şekilde kullanıldığında genellikle güvenli olarak kabul edilir. Doğru bir değerlendirme sağlayan en düşük miktarda ultrason enerjisi kullanılmalıdır. Fetal ultrasonda da sınırlamalar vardır. Fetal ultrason tüm doğum kusurlarını tespit etmeyebilir

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button