Doç. Dr. Aykut Özcan

Hamile Kalmadan Önce

Sağlıklı hamilelik süreci, hamilelik öncesinde başlar. Bu prensibe göre hamile kalmayı planlayan her kadın bu süreçte sağlığını korumalı ve gerekli tedbirler önceden almalıdır. Örneğin, bazı yiyecekler, alışkanlıklar ve ilaçlar hamile kalmadan önce kullanılsa bile bebeğe zarar verme potansiyelleri vardır. Aynı zamanda diyabet gibi bazı hastalıklarda hamilelik öncesinden bilinmeli ve hamilelik süreci için gerekli tedaviler yapılmalıdır.


Hamilelik tek taraflı olamadığından erkekler de hamilelik planlayan kadınlar gibi en az en az 3 ay öncesinden hamileliğe hazırlanmalıdır. 


Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya kullandığınız ilaçları gebeliğe uygun şekilde ayarlamak gibi bazı eylemler ise daha erken başlamalıdır. Gebelik öncesi sağlık için yapabileceğiniz en önemli beş şey:


  • Beyin ve omurgadaki bazı doğumsal kusurların riskini azaltmak için günlük 400 mikrogram folik asit almaya başlamak gerekmektedir. Aynı zamanda daha önceki gebelikte nöral tüp defekti dediğimiz bazı sinir sistemi kusurlu bebek hikayesi olanlar, epilepsiye bağlı ilaç kullanımı, folik asit metabolizma bozuklukları (MTHFR mutasyonları), diyabet ve aşırı kilolu bireyler standart dozdan daha fazla miktarda folik asit almalıdırlar.
  • Sigara ve alkol alımını bırakılmalıdır.
  • Gebeliği etkileyebilecek veya gebelikten etkilenebilecek bazı hastalıklardan astım, diyabet, epilepsi, diş hastalıkları varsa kontrol altında olduğundan emin olunmalı ve ilaçlar gebelikte kullanılabilecek ilaçlarla değiştirilmelidir.
    Hastalıklardan korunmak için yapılan aşılarınızın tam ve eksiksiz olduğundan emin olunmalıdır.
  • Son olarak evde ve iş yerinizde size ve ileride hamilelik sırasında bebeğinize zarar verecek kimyasal toksik maddelerden uzak durmalısınız ve iş yerinizi buna göre düzenlemelisiniz.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı bebekler sağlıklı annelerden dünyaya gelmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi hekiminizden danışmanlık almanız ve olası sağlık sorunları çözüldükten sonra gebe kalmanız sizin ve gelecekteki bebeğiniz için önemlidir.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button