Doç. Dr. Aykut Özcan

Hamilelik sırasında uçakla seyahat güvenli midir?

Genellikle hamileliğin 36. haftasından önce ki uçak yolculuğu güvenli kabul edilir. Yine de hamileyseniz, uçmadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuz, hava yolculuğu ile daha kötü hale gelebilecek veya acil bakım gerektirebilecek hamilelik komplikasyonları yaşıyorsanız, hava yolculuğuna karşı dikkatli olabilir. Uçuş süresi de dikkate alınmalıdır. Benzer şekilde, doktorunuz ve birçok havayolu, 36 haftalık hamilelikten sonra seyahatinizi kısıtlayabilir. 


Doktorunuz uçak yolculuğunu onaylarsa ve planlarınız esnekse uçmak için en uygun zaman ikinci üç aylık dönemde olabilir. Bu dönem hamilelik risklerin en düşük olduğu zamandır.


Yolculuk sırasında kemerini karnınızın altına sabitleyin. Koridorda zaman zaman yürüyüşler yapın. Oturmak zorunda kalırsanız, ayak bileklerinizi düzenli olarak esnetin ve uzatın. Ayrıca, dar kıyafetler giymekten kaçının.

Çorap seçerken geçşek ve sıkı olmamasına özen gösterin. Bol miktarda sıvı için. Kabindeki düşük nem susuz kalmanıza neden olabilir. Gazlı yiyeceklerden ve içeceklerden önce kaçının.


Hava limanlarında güvenlik kapılarından geçerken radyasyon maruziyeti için endişelenmeyin. Genellikle tarama için kullanılan aletler manyetik alan tarayıcı olup radyasyon içermez. Ancak görevlilere hamile olduğunuzu belirtin.

Çoğu hava yolu şirketi uçuş öncesi doktor raporu istemekte olup seyatahatten 1 hafta öncesinde bu raporu almayı unutmayın.


Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button