Doç. Dr. Aykut Özcan

GEBELİKTE VİTAMİN VE OMEGA DESTEĞİ

Doğum Öncesi Vitaminleri Neden önemlidir, Nasıl Seçilir?


Sağlıklı bir diyet, ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineralleri elde etmenin en iyi yoludur – ancak sağlıklı bir diyet yemeniz bile, önemli besinlerde yetersiz kalabilir. Hamileyseniz veya gebe kalmayı umut ediyorsanız, doğum öncesi vitaminler almanız önemlidir.


Prenatal vitaminlerin diğer vitaminlerden farkı nedir?


Prenatal vitaminler tipik olarak standart yetişkin multivitaminlerinden daha fazla folik asit ve demir içerir. Folik asit nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bu kusurlar beyin ve omuriliğin ciddi anormallikleridir. Demir bebeğin büyümesini ve gelişmesini destekler. Demir ayrıca kanın az miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip olduğu bir durum olan anemiyi önlemeye yardımcı olur.


Ek olarak, bazı araştırmalar doğum öncesi vitaminlerin gebelik yaşı için küçük bir bebek sahibi olma riskini azalttığını göstermektedir.

Balık veya omega-3 yağ asitleri yüksek olan diğer yiyecekleri yemiyorsanız, doğum öncesi vitaminlerine ek olarak omega-3 yağ asidi takviyeleri önerilebilir. Kalsiyum ve D vitamini de özellikle bebeğinizin kemiklerinin hızla büyüdüğü ve güçlendiği üçüncü üç aylık dönemde önemlidir.

Doğum öncesi vitaminleri hemen hemen her eczanede reçetesiz temin edilebilir. Belirli bir doğum öncesi vitamin markası seçimi size bırakabilir. Genellikle aşağıdakileri içeren doğum öncesi bir vitamin arayın:


  • Folik asit
  • Kalsiyum
  • Demir
  • D vitamini
  • Ayrıca, C vitamini, A vitamini, E vitamini, çinko, iyot ve bakır içeren doğum öncesi bir vitamin aramak da faydalı olabilir.

Unutmayın, doğum öncesi vitaminleri sağlıklı beslenmenin bir tamamlayıcısıdır ve iyi beslenmenin yerine geçmez. Doğum öncesi vitaminler ihtiyaçlarınızın yüzde 100’ünü karşılamaz. Ek olarak doktorunuz koşullara bağlı olarak daha yüksek miktarda belirli besin maddesi önerebilir. Örneğin, nöral tüp defekti olan bir bebeği doğurduysanız, doktorunuz daha sonraki herhangi bir öncesi ve sırasında 4 miligram (4.000 mikrogram) gibi daha yüksek miktarda folik asit içeren ayrı bir ek ilaç önerebilir.


Doğum öncesi vitaminleri almaya ne zaman başlamalıyım?


İdeal olarak, hamile kalmadan önce doğum öncesi vitaminleri almaya başlamalısınız. Aslında, üreme çağındaki kadınların düzenli olarak doğum öncesi bir vitamin almaları genellikle iyi bir fikirdir. Bebeğin beyin ve omurilik haline gelen sinir bloğu, hamileliğin ilk ayında, belki de hamile olduğunuzu öğrenmeden önce gelişir.


Doğum öncesi vitaminleri ne kadar süre kullanmalıyım?


Hamileliğiniz boyunca doğum öncesi vitaminleri almak en iyisidir. Bebek doğduktan sonra da özellikle emziriyorsanız doğum öncesi vitamin almaya devam etmeniz önerebilir.


Omega-3 yağ asitleri, diyette tüketilmesi gereken temel yağ asitleridir. Vücudumuz bu yağ asitlerini üretemez, bu yüzden onları yiyeceklerden almak zorundayız. Omega-3 yağ asitlerinin yeterli tüketimi, hamilelik sırasında fetal beyin ve retinanın kritik yapı taşları olduğu için hayati öneme sahiptir. Omega-3 yağ asitleri de gebelik süresini belirlemede ve perinatal depresyonun önlenmesinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri fetal büyüme ve gelişme sırasında da kritik bir rol oynamaktadır ve hamilelik sırasında daha yüksek omega-3 yağ asitleri alımı, ,azalmış intrauterin büyüme kısıtlaması, erken doğum önlenmesi, doğum ağırlığının artması, çocukluk çağında azalmış alerji ve gelişmiş nörobilişsel durum ile de ilişkilendirilmiştir.


Biyolojik olarak aktif olan omega-3 yağ asitleri formları, başlıca deniz ürünleri, algler gibi deniz kaynaklarından ve keten tohumu, kanola yağlarından türetilen docohekssaenoik asit (DHA) ve Eikosapentaenoik asittir (EPA). Günlük omega-3 ihtiyacı için 300gr somon yenmesi gerektiğini gösterilmiştir. Ancak günlük 300 gr somon’da içersinde birikebilecek toksinler nedeniyle yenmesi zararlı gibi görülmektedir.


Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan araştırmalar, ABD ve diğer ülkelerdeki hamile kadınların çok az balık yediklerini ve bu nedenle, öncelikle cıva ve diğer kirleticilerin gelişmekte olan fetüs üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili endişeler nedeniyle yeterince omega-3 yağ asidi tüketmediklerini göstermektedir.

Bu bilgiler ışığında omega-3 yağ asitlerinin faydaları nedeniyle yüksek rafineli saflaştırılmış omega-3 takviyeleri gebelikte kullanımı uygun gibi durmaktadır.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button