Doç. Dr. Aykut Özcan

Doğum Kontrol Yöntemleri

Aile planlaması, bir çiftin istediği zaman ve istediği kadar çocuk sahibi olması için kullanılan yöntemleri içerir. Bir doğum kontrol yöntemi seçmek zor olabilir. Seçenekler ve sizin için doğru olan doğum kontrol yöntemininin nasıl seçileceği tıbbi geçmişinize ve mevcut durumunuza göre planlanır. 

Doğum kontrol yöntemı kullanmayı düşünüyorsanız, çeşitli seçenekleriniz vardır. Doğum kontrol seçenekleriniz arasında:

  • Bariyer yöntemleri; Örnekler arasında erkek ve kadın prezervatifleri, ayrıca diyafram, servikal kapak ve kontraseptif sünger bulunur.
  • Hormonal yöntemler; Örnekler doğum kontrol haplarının yanı sıra vajinal halka (NuvaRing), kontraseptif implant (Nexplanon), kontraseptif enjeksiyon (Depo-Provera) ve doğum kontrol yamalarını içerir.
  • Rahim içi cihazlar (RİA). Örnekler arasında bakır RİA ve hormonal RİA (Mirena) sayılabilir.
  • Sterilizasyon. Örnekler arasında tüp ligasyonu veya kadınlar için Essure sistemi ve erkekler için vazektomi bulunur.
  • Doğal aile planlaması. Örnekler arasında ritim, bazal vücut sıcaklığı ve servikal mukus yöntemleri bulunur.

Farklı doğum kontrol seçenekleri nasıl çalışır?

  1. Spermlerin yumurtaya ulaşmasını önleme
  2. Spermi inaktive etme veya hasar verme
  3. Her ay yumurtanın salınmasını önleme
  4. Rahim duvarının yapısını değiştirme ve döllenmiş bir yumurtanın yapışmasını engeleme
  5. Servikal mukusu kalınlaştırma ve spermlerin geçişini engelleme

Yöntemin etkinliği nedir?

 

Etkili olması için, herhangi bir kontrasepsiyon metodu tutarlı ve doğru kullanılmalıdır. RİA, kontraseptif implantlar ve sterilizasyon gibi sizin için çok az çaba gerektiren doğum kontrol hapları daha düşük gebelik oranlarıyla ilişkilidir. Buna karşılık, yumurtlama zamanının izlenmesi veya periyodik cinsel ilişki gerektiren yöntemler daha yüksek gebelik oranları ile ilişkilidir. Sonuç olarak, doğru yöntemin sizin için uygun olan ve kullanmaya istekli ve kullanabileceğiniz yöntem olmasıdır.


Geri dönüşümü var mıdır?

Seçtiğiniz doğum kontrolü yöntemi, üreme hedeflerinize bağlıdır. Yakın gelecekte hamilelik planlıyorsanız, oral kontraseptif veya bariyer yöntemi gibi kolayca durdurulabilen veya hızla geri alınabilen bir yöntem isteyebilirsiniz. Uzun zaman sonra hamile kalmak istiyorsanız bir RİA olarak düşünebilirsiniz. Bir RİA’nın doğurganlığa hızlı bir şekilde geri dönüşü vardır. Hiç çocuk sahibi olmak istemediğinizden eminseniz, sterilizasyon gibi kalıcı bir yöntemi tercih edebilirsiniz.


Yan etkileri nelerdir?

Belirli bir doğum kontrol yöntemiyle ilişkili olası yan etkilere toleransınızı düşünün. Östrojen veya progesteron içerenler gibi bazı yöntemler, bariyer ve doğal aile planlaması yöntemleri gibi diğerlerinden daha fazla yan etki gösterebilir.

Gebeliği önlemeye ek olarak, bazı doğum kontrol yöntemleri daha öngörülebilir, daha hafif adet döngüsü, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların azalması veya bazı kanserlerin riskinde azalma gibi faydalar sağlar. Bu faydalar sizin için önemliyse, doğum kontrol seçeneğini tercihinizi etkileyebilir.


Sonuç

Bir doğum kontrol yöntemi seçtiğinizde, yaşınız, sağlığınız, duygusal olgunluğunuz, medeni durumunuz, cinsel ilişkileriniz ve dini inançlarınız gibi birçok faktör devreye girer. Seçeneklerinizi bilmek karar sürecinin bir parçasıdır – ancak kendiniz ve ilişkileriniz için dürüst bir değerlendirme sizin için hangi doğum kontrol türünün doğru olduğuna karar verirken önemlidir.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button