Doç. Dr. Aykut Özcan

Histerosalpingografi

Histerosalpingografi sırasında rahiminize kontast madde enjekte edilir ve rahim boşluğundaki anormallikleri tespit etmek için bir X-ışını kullanılarak röntgen çekilir. Test ayrıca, sıvının uterustan geçip geçmediğini ve fallop tüplerinden batın içine dökülüp dökülmediğini belirler. Anormallikler bulunursa, daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyulabilmektedir.


 Histerosalpingografi çekimi bazen ağrılı olabilmekle beraber çoğu zaman ağrıdan çok kasık bölgelerinde dolgunluk hissi yaratır. İşlem süresi kısa olup çekim sırasında gerekli görüldüğü taktirde çekim tekrarı gerekebilmektedir.


Her ne kadar rahim ve tüplerin görüntülenmesinde altın standart olsa da bazen tüpler açık olduğu zamanlarda bile tüplerin tıkalı olduğunu göstererek yanlış negatif sonuçlar alınabilmekltedir. Bu nedenle tüplerin tıkalı olduğu saptanan hastalarda bunun doğruluğunu teyid etmek için laparoskopi gereksinimi doğmaktadır.


Histerosalpingografi’nin en önemli komplikasyonu verilen kontrast maddeye gelişen alerjik reaksiyondur. Histerosalpingografi çekilmesini tolere edemeyen hastalarda genel anestezi altında da çekim yapılabilmektedir.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button