Doç. Dr. Aykut Özcan

RAHİM VE İDRAR TORBASI SARKMASI

Uterus prolapsusu, pelvik taban kasları ve ligamanları gerip zayıfladığında ve uterus için artık yeterli destek sağlamadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, uterus vajinadan aşağı kayar veya dışarı çıkar. Uterus prolapsusu her yaştaki kadınlarda görülebilir. Ancak bu genellikle bir veya daha fazla vajinal doğum yapmış menopoz sonrası kadınları etkiler. Hafif uterus prolapsusu genellikle tedavi gerektirmez. Ancak uterus prolapsusu sizi rahatsız ediyor veya normal yaşamınızı bozarsa tedaviden faydalanabilirsiniz.


Semptomlar


Hafif uterus prolapsusu genellikle belirti veya semptomlara neden olmaz. Orta ila şiddetli uterus prolapsusu belirti ve semptomları:


 1. Kasıklarda çekilme ve ağrı hissi
 2. Vajinanızdan dışarı çıkan doku
 3. İdrar kaçırma veya idrar retansiyonu gibi idrar sorunları
 4. Bağırsak hareketinde yavaşlama ve kabızlık
 5. Sanki küçük bir topa oturmuş veya vajinanızdan bir şey düşüyormuş gibi hissetmek
 6. Vajinal dokunuzun tonunda gevşeklik hissi gibi cinsel endişeler

Nedenleri


Uterus prolapsusu, pelvik kasların ve destekleyici dokuların zayıflamasından kaynaklanır. Zayıflamış pelvik kas ve dokuların nedenleri arasında şunlar vardır:


 • Gebelik
 • Doğum sırasında zorlanma veya travma
 • İribebek doğurma
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Menopoz sonrası düşük östrojen seviyesi
 • Bağırsak hareketleriyle kronik kabızlık veya gerilme
 • Kronik öksürük veya bronşit
 • Tekrarlanan ağır kaldırma
 • Risk faktörleri varlığı

Uterus prolapsusu riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:


 • Bir veya daha fazla gebelik ve vajinal doğum
 • Artan yaş
 • Şişmanlık
 • Pelvik cerrahi geçirme öyküsü
 • Bağırsak hareketlerinde kronik kabızlık veya sık gerilme
 • Bağ dokusunda ailede zayıflık öyküsü

Komplikasyonlar


Uterin prolapsus sıklıkla diğer pelvik organların sarkması ile ilişkilidir.


Ön prolapsus (sistosel): Mesaneyi ve vajinayı ayıran bağ dokusunun zayıflığı mesanenin vajinaya girmesine neden olabilir. Bu durumda sık idrara çıkma, idrar kaçırma ve idrar yapmada zorluk yaşanabilir.


Posterior vajinal prolapsus (rektosel): Rektum ve vajinayı birbirinden ayıran bağ dokusunun zayıflığı rektumun vajinaya girmesine neden olabilir. Bağırsak hareketlerinde zorluk çekebilirsiniz. Kabızlık yaşayabilir ve tuvalet ihtiyacından sonra tam boşalamama hissi yaratabilir. Bazen tuvalet ihtiyacını giderebilmek için sarkan yeri eliniz ile bastırmak sorunda kalabilirsiniz.


Sarkan komponent (idrar torbası veya rahim) iç çamaşırınıza sürterek travma meydana getirebilir ve buna bağı olrak açık yaralar oluşabilir.


Tanı


Uterus prolapsusu tanısı genellikle pelvik muayene sırasında ortaya çıkar. Gözlemsel ve spekulum denilen aletle yapılan muayene ile bu sarmanın nereden olduğu anlaşılabilir. Bazı durumlarda idrar kaçırmanın hangi komponeti olduğunu anlamak için ürodinamik testlerden (işeme testi) yardım alınabilir.


Tedavi


Tedavi uterus prolapsusunun şiddetine bağlıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve hastanın kendi yapabildiği uygulamalar; Eğer uterus prolapsınız az sayıda belirtiye neden olursa veya hiç belirtmiyorsa, basit kişisel bakım önlemleri rahatlama sağlayabilir veya prolapsus kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Öz bakım önlemleri arasında pelvik kaslarınızı güçlendirmek, kilo vermek ve kabızlığı tedavi etmek için Kegel egzersizleri yapmak yer alır.


Pesser; Vajinal dokuları desteklemek için vajinanıza yerleştirilmiş bir plastik veya kauçuk halkadır. Sarkmanın mekanik olarak engellenmesini sağlar. Pesserin haftalık ve aylık bakımı hastaya öğretilerek kendi kendine takıp çıkartılması sağlanabilir.


Cerrahi tedavi; Bu sarmanın şiddeti çok ise ameliyat tek seçenek olabilir. Ameliyat minimal invaziv yani laparoskopik yapılabileceği gibi vajinal yol ile de yapılabilir. Zayıflamış pelvik taban dokularının onarımı genellikle hastanın kendi dokuları ile vajinal yoldan yapılabilirken bazı durumlarda sentetik onarım materyalleri de kullanılabilir. Bazen ileri düzeyde sarkması olanlarda histerektomi (rahim alınması)son seçenek olabilir. Ancak ameliyat sırasında pelvik destek dokusuna zarar gelebildiği için rahim alma ameliyatına askı ameliyatı da eklemek zorunda kalınabilir.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button