Doç. Dr. Aykut Özcan

Yumurtalıkların uyarılması (ovülasyon induksiyonu)

IVF sırasında adet döngünüzün başlangıcında normalde her ay gelişen tek yumurta yerine yumurtalıklarınızı birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için sentetik hormonlarla tedaviye başlanır. İnsan yumurtaları her zaman normal bir şekilde döllenmez ve büyüyemez bu nedenle tüp bebekte birden fazla yumurtaya ihtiyaç vardır. Diğer bir deyişle tüp bebekte belirli bir sayıya kadar (18-20 adet) ne kadar fazla yumurta elde edilirse o kadar çok sağlıklı embriyo elde etme olasılığı vardır ve gebelik oranları buna bağlı olarak artmaktadır.


Tüp bebek sürecinde yumutalıkların uyarılması ve toplanması sürecine kadar belli ilaçlara ihtiyac vardır, bunlar;

  1. Yumurtalık uyarılması için kullanılan ilaçlar. Yumurtalıklarınızı uyarmak için, bir folikül uyarıcı hormon (FSH), bir luteinize edici hormon (LH) veya her ikisinin bir kombinasyonunu içeren enjekte edilebilir bir ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar aynı anda birden fazla yumurtanın gelişmesini teşvik eder.
  2. Yumurta olgunlaşması için kullanılan ilaçlar. Foliküller yumurta alımına hazır olduğunda – genellikle sekiz ila 14 gün sonra – yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olmak için insan koryonik gonadotropin (HCG) veya diğer ilaçlar kullanılır.
  3. Erken yumurtlamayı önlemek için kullanılan ilaçlar. Bu ilaçlar vücudunuzun gelişmekte olan yumurtaları yumurta toplama işleminden önce çatlamasını önler.
  4. Rahim duvarını hazırlamak için kullanılan ilaçlar. Yumurta alımı gününde veya embriyo transferi sırasında, uterusun iç yüzeyini implantasyona karşı daha alıcı hale getirmek için kullanılan progesteron ve türevi olan ilaçlar.

Genellikle, yumurtalarınız toplanmaya hazır olmadan önce bir ila iki haftalık yumurtalık uyarılmasına ihtiyac vardır. Yumurtaların ne zaman toplanmaya hazır olduğunu belirlemek vajinal ultrason ve bazı kan tahlillerinden yararlanır.


Yetersiz sayıda folikül gelişmesi, erken yumurtlama, çok fazla folikül gelişimesi ve over hiperstimülasyonu sendromu riski oluşturması durumunda yumurtalıkların uyarılması (ovülasyon induksiyonu) iptal edilebilmektedir. Bu iptal durumu tüp bebeğin yapılamayacağı anlamına gelmemekle beraber bir sonraki adet döneminde daha uygun bir tedavi ile başarı şansının artması anlamına gelmektedir.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button